sobota, 3 stycznia 2015

TUI skasowało lot na Maderę

Nerwowe chwile przeżyliśmy, gdy z systemu TUI zniknęły loty na Maderę w maju 2015 r. Początkowo sądziłem, że to jakiś błąd, ale niestety okazało się, że nasze wymarzone wakacje stoją pod znakiem zapytania.

Dnia 3 stycznia otrzymałem e-mail z informacją o anulowanym locie do Funchal i prośbą o podanie numeru konta do zwrotu wpłaconej zaliczki. Byłem zbulwersowany i postanowiłem walczyć, gdyż ceny lotów w innych terminach nie są już takie atrakcyjne, a jak wspominałem w poprzednim poście, nie ma innej opcji dostania się na Maderę bezpośrednim lotem.

Jako, że lot został wykupiony w biurze podróży jako "impreza turystyczna" to domagałem się tzw. "imprezy zastępczej", czyli przebukowania lotu na inny dostępny termin bez dopłaty. TUI oponowało i twardo stało przy swoim, że mogą nam jedynie zwrócić pieniądze. Poczułem się oszukany, bo rezerwując nawet lot tanich linii, w momencie jego anulacji dostajemy możliwość bezpłatnej zmiany rezerwacji na inny termin.

Stanowisko rzecznika

Postanowiłem poszukać pomocy u rzecznika praw "KONSUMENTA" i niestety dostaliśmy odpowiedź odmowną, gdyż rzecznik stanął po stronie biura podróży. Niestety, w tym przypadku niewiele da się zrobić z powodu dokonania zakupu samego lotu, a nie pełnego pakietu (czyli "imprezy turystycznej"), która gwarantowałaby nam więcej praw.
W przypadku zakupu pojedynczych usług, takich jak lot nie będą miały zastosowania przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (t. j.: Dz. Ust. z 2014 r. poz. 196) odnoszące się do obowiązku zaproponowania świadczenia zastępczego. W przypadku odwołania rezerwacji z wyprzedzeniem przez przewoźnika lotniczego podstawowym żądaniem, które może Pan wysunąć jest żądanie zwrotu wpłaconych pieniędzy.
Nauczką na przyszłość jest zatem unikanie rezerwacji samych lotów w biurach podróży, ponieważ jako konsumenci mamy mniej praw niż w przypadku rejsowych lotów. My jednak ostatecznie zgodziliśmy się na przebukowanie rezerwacji na termin czerwcowy, licząc że nasze marzenie o Maderze się spełni. Trzymajcie kciuki, aby się udało :)